Často kladené dotazy

Na začátku určitě bude zaznívat řada dotazů. Vybereme ty nejčastější a umístíme je přímo sem, abychom vám pomohli s orientací, jak má soutěž fungovat.

Ptejte se nás!

1. Chci soutěžit. Co mám dělat?
Zaregistruj se, odpověz na automatický mail, který přijde na mailovou adresu u Kapitána a my Tvůj tým aktivujeme, a hned se můžeš vrhnout do soutěžení!

2. Má smysl se registrovat v průběhu, není už teď pozdě?
Na konci každé Etapy se body vynulují, takže Etapu může vyhrát i ten, kdo se zaregistruje nově. Ve Finále se počítají body za celý ročník soutěže, takže tam zase mají větší šanci ti dříve registrovaní. Není čas ztrácet čas, ale nikdy není pozdě, vždy máte šanci vyhrát :-)

3. Kolik za rok rozdáte cen?
Celkem 66 v rámci hlavních vyhodnocení. Na konci každé Etapy 18, ve Finále ještě 12 k tomu. Celková hodnota výher je zhruba půl milionu korun!

4. Jak dlouho trvá ročník soutěže?
Celý školní rok - ostrý start v září, konec v květnu/červnu. Soutěž se dělí na 5 Etap - zahřívací Warmup (letní prázdniny), 3 tříměsíční Etapy (Pozdimní, Zimní, Jarní) a závěrečné Finále.

5. Jak to je s věkem a soutěžními kategoriemi?
Při registraci se zadává věk všech členů týmu. Systém vezme nejstaršího a dle něj určí věkovou kategorii. Pak sečte lidi v týmu bez Mentora a určí početní kategorii. Vše se spočítá v okamžit registrace, poté už soutěžní kategorii nejde měnit. Případné změny ve složení týmu (někdo odejde nebo naopak se přidá) budeme řešit individuálně, přes email.

6. Můžu být ve dvou týmech naráz?
Ne, každý soutěžící může být v jednom roce pouze v jednom týmu.

7. Kolik lidí musí být u nálezu geocache?
Hledání Geocache a výletu v rámci Etapové akce se musí účastnit minimálně nadpoloviční většina týmu. Když jsou v týmu 2 soutěžící, stačí 1. Když jsou v týmu 3, musí keš najít společně aspoň 2 z nich.

8. Můžu měnit údaje svého týmu?
Sami nemůžete, ale pokud potřebujete změnit třeba kontakt nebo adresu či přidat člena (pokud to nezmění soutěžní kategorii vašeho týmu), napište nám a nějak to uděláme.

*** Pravidla a podmínky soutěže (verze 2.2) ke stažení zde.***

Základní pravidla Malé Energetické Akademie

- Malá Energetická Akademie je volnočasová soutěž pro všechny ve věku 6-15 let, kteří se zajímají o přírodu, nebojí se výzev a chtějí zažít spoustu zábavy. 

- Cílem soutěžících je získat co nejvíce bodů za aktivity zaměřené zejména na přírodu nebo energii. Výherci vyhrávají ceny, které si sami vyberou. Veškeré informace, zadání i komunikace s organizátorem probíhá přes webové stránky.

- Jednovlivec či Tým se zaregistruje na http://soutezmea.cz/registrace a zodpoví na 3 jednoduché otázky. Organizátor poté tým aktivuje (do té doby se nelze přihlásit!) a tím odemkne přístup do soutěžní sekce.

- Soutěží se v 6 kategoriích dle věku a dle počtu lidí v týmu. Systém vám určí kategorii v okamžiku registrace automaticky - v průběhu soutěže už se nemění. Každá soutěžní kategorie se vyhodnocuje zvlášť.

Po správné a potvrzené registraci vám na zadanou adresu pošleme dárkový „startovací balíček“, který vám může pomoct s řešením některých úkolů, takže zadejte správnou adresu.

Soutěž je 3 hlavní tříměsíční Etapy, a na dvě menší (prázdninový Warm-UP a závěrečné FINÁLE. Každá část trvá omezenou dobu, po kterou se plní zadané bodované úkoly. Na konci každé etapy proběhne vyhodnocení a udělí se ceny (viz dále).

- Na začátku každé Etapy se vynulují dříve získané body, takže šanci na výhru má i ten, který se zaregistruje až v průběhu soutěže! POZOR, pro účely Finále (Celkové vyhodnocení) samozřejmě získáné body stále počítáme a nemažeme.

- Soutěž tvoří spoustu aktivit a úkolů - můžete si vybrat ty, které vám jdou a které vás baví: Superúkol, Etapové úkoly, Etapové akce, Dobročinné akce, Geocaching, Videokvízy, Šifry, Výzvy a Spontánní úkoly.

- Úkoly nelze hodnotit zpětně - Příklad: ve škole vyrábíte krmítko pro ptáky. Poté se registrujete do soutěže a zjistíte, že podobný úkol je bodovaný např. v rámci Etapového úkolu nebo Dobročinné akce. To však není možné. Je super, když budete mít dobré nápady a budete dělat pozitivní činnosti i bez soutěže, ale platí, že pokud chcete získat zasloužené body, musí aktivita proběhnout až po datu registrace. Cílem není pátrat v paměti, co by šlo v soutěži bodově "zpeněžit", ale hledat nové aktivity a výzvy.

- Herní systém - příklad: Začala Zimní Etapa (1. prosince až 28. února); všechny týmy začínají od nuly. Začnou plnit úkoly, na konci února končí Etapa. Sečteme body, vybereme 3 nejlepší týmy z každé ze 6 kategorií a ti si vyberou libovolné ceny v hodnotě, jakou získali. Od 1. března (Jarní Etapa) se body vynulují a jedeme zase s novými úkoly. Smazané body týmu ale zůstávají na pozadí a započítáme je v červnu ve Finále, kde sečteme všechny body za celý rok.

- Finále - oproti předchozím Etapám rozhoduje, do jakého kraje se tým registroval. Týmům sečteme všechny body za celý ročník soutěže, poté je rozdělíme na dvě Spádové oblasti dle krajů (JČ+VY) a (JM+VY). Finálové ceny vyhrávají jen ti na 1. místě ze všech soutěžních kategorií - POZOR, z každé Spádové oblasti zvlášť (takže celkem 12 Finálových cen).

- Všichni soutěžící hrají férově a nepodvádějí. Hodnotné ceny mohou být týmu předávány osobně, případné podvody jsou trestány diskvalifikací celého týmu a postoupení odměny na další tým v pořadí.